İGDAŞ Güvence Bedeli Ödemeleri (Yazı güncellendi – 13.04.2012)

Binalardaki ortak alan ısınması için kullanılan doğalgazın sayacı ayrı olduğundan ve bu sayaçların aboneliği Site Yönetimi adına yapıldığından bu aboneliğe dair İGDAŞ Güvence Bedeli’nin ödenmesi için yönetimden evlere yazı gönderiliyor. Ortak alan aboneliği olması sebebiyle bu ücret 287 lira. Yönetim bunu iki taksitte aidatlara yansıtacağını iletmiş ve Mart aidatıyla beraber ilk taksidin ödenmesini istiyor.

Yönetimin para isteyip, son ödeme tarihini 3 gün sonrası olarak verip, bir de zamanında ödemezseniz faiz alırım anlayışı ne zaman sona erecek bilemiyoruz. Para istenmesini anlayabiliyoruz ama en azından ev sahiplerine biraz zaman vermesi gerekir. Öte yandan bu paranın neden evler teslim edilirken alınan bireysel doğalgaz aboneliğine dair güvence bedeli ile birlikte alınmadığı da ayrı bir soru işareti.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME:

İGDAŞ ile iletişime geçerek konunun detaylarını araştırdık. Bu istenen bedeller, merkezi sayaçlar Sinpaş GYO’dan Bosphorus City Toplu Yapı Site Yönetimi’ne geçtiği için yeni yapılan sözleşme gereği isteniyor. Ama şöyle önemli bir konu var, biz bu güvence bedellerini evleri satın alırken ödedik. Ev satış sözleşmesinden sonra, örneğin bizim ödediğimiz doğal gaz güvence bedelinin 265 lira olduğu bilgisini Sinpaş iletti. Öte yandan bireysel aboneliğimiz için İGDAŞ sisteminde gözüken tutar 51 lira. Dolayısıyla aradaki 214 liralık farkın bu merkezi sistem sayacı için olduğu ortada. Abonelik sözleşmeleri değiştiğinde İGDAŞ yeniden güvence bedeli alındığını, eski abonelikte alınmış olan güvence bedelinin de iade edildiğini iletti. Yani, bizden evleri satın alırken ödediğimiz güvence bedelleri Sinpaş GYO tarafından sözleşme bitiminde geri alınıyor, yeni sözleşme için oluşan güvence bedeli tekrar bizden isteniyor.

Konuyu takip etmeye devam edeceğiz. Sizler de bu konudaki bilgilerinizi lütfen bizimle paylaşın.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME #2:

Site sakinlerimizden Ayfer Bağlama Güneş, evi teslim alırken ödemiş olduğu güvence bedeline dair evraklarla yaptığı başvuru sonunda ikinci kez yapmış olduğu güvence bedeli ödemesinin bedelini geri aldığını iletti. İkinci kez ödemek zorunda kalmış olanların bu yöntemle iade alabileceğini, henüz ödememiş olanların ise ödemesine gerek olmadığı ortaya çıkmış oldu. Sayın Güneş’e bilgilendirme için teşekkür ediyoruz.

Bu yazı Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İGDAŞ Güvence Bedeli Ödemeleri (Yazı güncellendi – 13.04.2012) için 4 cevap

 1. KEMAL der ki:

  Merhaba,

  Öncelikle emekleriniz için teşekkür ediyorum. Servis eksiklğinden bir çok başka sıkıntı ve konuya kadar vakit ayırıp uğraşıyorsunuz.

  Ben 2 aydır kiracı olarak site içerisindeyim. Bu İgdaş faturasını gördüm. Fakat sizin bu bedeli evi satın alırken ödediğinizi okudum. Ben kiracı olarak bu bedeli ödemeli miyim?
  Ayrıca su ve elektrik faturalarım (6/C Erguvan’da ikamet) hala bana ulaşmıyor. Yönetim bana bunların toplu geleceğini fakat biraz zaman gerektiğini söyledi. Size faturalarınız geliyor mu?

  Saygılarımla,
  Kemal

  • hcg der ki:

   Merhaba, nezaketiniz için teşekkürler. Sonuçta bu sitenin bir sakini olduğumuz için, sitenin daha yaşanılabilir olması için çaba gösteriyoruz.

   Güvence bedeli konusu ev sahibini ilgilendirir diye düşünüyorum ama bu benim fikrim tabi, yasal prosedürü bilemem. İsterseniz ev sahibinize durumu iletin. Kiracı olarak sizin adınıza olan bir abonelik değil sonuçta.

   Bize su ve elektrik faturaları geliyor ama ben 1. etapta oturuyorum. Yani aboneliklerimiz biraz daha erken başlamıştır size göre. İlk faturalar biraz yüklü geliyor ama yönetimin verdiği bu bilgi doğru. Birkaç aylık harcama ilk faturada toplu gelmişti.

 2. Kemal der ki:

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum. Dediğiniz gibi Evsahibini ilgilendiren bir durummuş.

 3. serhat karamuk der ki:

  Ben de 1. etaptayim bu bedeli ilk defa gaz kullaninca odemek zorunda kaldim 4 takistte

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir